Zaznacz stronę

Zwiedzanie Mediolanu – przewodnik- ciekawe miejsca, co warto zobaczyć?

zabytki mediolan

Planujesz podróż do Mediolanu i zastanawiasz się co zobaczyć? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się, co skrywa ta popularna stolica mody i jakie są największe atrakcje Mediolanu!

Mediolan – ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć

Mediolan, czyli stolica Lombardii, to dynamiczne miasto pełne kultury, sztuki i historii. Jest to jedno z największych włoskich miast, a zarazem ważny ośrodek turystyczny, który przyciąga miliony odwiedzających każdego roku. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć. Jeśli planujesz wizytę w Mediolanie na weekend lub dłuższy pobyt, przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po najciekawszych miejscach, które koniecznie musisz odwiedzić.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) – majestatyczne wnętrze i niezwykły widok

Katedra w Mediolanie o nazwie Duomo di Milano to swego rodzaju wizytówka miasta. Obiekt ten to arcydzieło gotyckiej architektury, której budowa trwała ponad 500 lat. Kościołów w Mediolanie jest wiele, jednak to miejsce jest szczególne. Warto odwiedzić świątynię, aby zobaczyć jej majestatyczne wnętrza oraz ujrzeć widok na miasto z dachu obiektu, który jest niezwykle imponujący. Na jej szczyt wejść można po schodach lub wjechać windą. We wnętrzu znajdują się liczne kaplice, freski i rzeźby. Przy okazji zwiedzania tego miejsca, warto zobaczyć także znane dziełem sztuki, jakim jest Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci, znajdująca się w pobliskim klasztorze Santa Maria delle Grazie. To obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galeria Vittorio Emanuele II – jedna z popularniejszych na świecie galerii handlowych

Galeria Vittorio Emanuela II to luksusowa galeria handlowa, która przyciąga zarówno miłośników mody i zakupów. Podczas pobytu w Mediolanie nie można pominąć tego miejsca. Jest to jedno z najstarszych centrów handlowych na świecie. Galeria zachwyca swoją architekturą, a szczególnie eklektycznym dachem z żelaza i szkła. Wewnątrz znajdują się ekskluzywne butiki, kawiarnie i restauracje. To także miejsce, gdzie tradycyjnie wrzuca się monetę obiema nogami w lewą plamę na podłodze dla szczęścia.

Zamek Sforzów, czyli popularne Castello Sforzesco i „Ostatnia Wieczerza”

Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) to kolejna ważna atrakcja turystyczna w Mediolanie. Zamek został wzniesiony w XV wieku i pełnił różne funkcje, w tym rezydencję książąt Sforza i siedzibę wojskową. Obecnie mieści liczne muzea, w tym Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Muzeum Prehistoryczne. Wejście do zewnętrznego dziedzińca jest darmowe dla odwiedzających.  Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Na zamku znajduje się rzeźba Pietà Rondanini, która jest ostatnim i zarazem nieukończonym dziełem słynnego Michała Anioła.

Coś dla miłośników sztuki – Teatr La Scala

Dla miłośników opery i muzyki, odwiedziny w słynnym, jednym z najpopularniejszych na świecie teatrów, czyli La Scala, będą z pewnością niezwykłym przeżyciem. Teatr ten jest jednym z najbardziej znanych operowych miejsc na świecie. Wyjątkowe przedstawienia i doskonała akustyka sprawiają, że La Scala, jest ulubionym miejscem zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Duża część popularnych na skalę światową włoskich oper powstało, aby zostać wykonanym w jej wnętrzach. Są to między innymi takie dzieła operowe jak: „Madame Butterfly” Pucciniego, „Mefistofeles” Arrigo Boito czy „Otello” Giuseppe Verdiego.

Dzielnica Navigli – wyjątkowa część Mediolanu

Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha miasta, udaj się do dzielnicy Navigli, czyli mediolańskiej Wenecji. To miejsce, gdzie znajdują się kanały, nad którymi rozlokowane są kawiarnie, restauracje i sklepy. To idealna destynacja na wieczorny spacer i skosztowanie tradycyjnej kuchni włoskiej. Dzielnica Navigli w Mediolanie to miejsce, w którym w każdą z ostatnich niedziel miesiąca trafić można na wyjątkowy targ staroci oraz antyków, a na barkach zacumowanych w kanałach znajdują się klimatyczne i romantyczne knajpki. Będąc w Mediolanie, nie można pominąć tego miejsca!

Jesteś miłośnikiem sztuki? Galeria Sztuki Pinakoteka di Brera czeka na Ciebie!

Dla miłośników sztuki, Galeria Pinakoteka di Brera jest obowiązkowym punktem na mapie Mediolanu. To jedno z najważniejszych muzeów sztuki we Włoszech, które mieści w swoich zbiorach znakomite obrazy i dzieła sztuki malarstwa i rzeźby. Galeria Brera to prawdziwa uczta dla zmysłów dla wszystkich miłośników sztuki. Oprócz galerii sztuki na terenie Pinakoteki odwiedzić można także Akademię Sztuk Pięknych, najstarsze miejskie obserwatorium, a także bibliotekę Braidense.

Mediolan – położenie i komunikacja miejska, czyli jak zwiedzać Mediolan

Mediolan jest położony na płaskim terenie, co bardzo ułatwia poruszanie się po mieście. Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, więc podróżowanie pociągiem, metrem czy tramwajem jest wygodne i łatwe. Mediolan Malpensa to największe lotnisko w okolicy, więc jest to dobry punkt startowy, jeśli planujemy podróż do tego miasta. Oprócz tego turyści mogą przylecieć do innych, dwóch lotnisk, czyli Linate i Bergamo, które posiadają wygodne połączenia autobusowe do centrum, gdzie znajdują się najważniejsze atrakcje w mieście. 

Mediolan na weekend – czy warto?

Wizyta w Mediolanie to niezapomniane przeżycie dla wszystkich, którzy chcą poznać włoską kulturę, sztukę i historię. Zabytki, muzea, teatry, restauracje i piękne zaułki to tylko część tego, co warto zobaczyć w Mediolanie. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem sztuki, historii czy mody, Mediolan z pewnością Cię oczaruje. Włosi to niezwykle gościnny naród, co potwierdzają mieszkańcy Mediolanu, a turyści zauważają to od samego przyjazd do tego kraju. Warto wybrać się do tego magicznego miasta, nie tylko na weekend, aby odkryć niepowtarzalny klimat Lombardii i wszystkie atrakcje w Mediolanie!

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: