Zaznacz stronę

Mdina, Rabat, Mosta – trzy ważne punkty na Malcie

Image

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale Mdina to dawna stolica Malty. Dzisiaj co po niektórzy mówią o tej miejscowości „Silent City”. Wynika to z tego faktu, że w porównaniu do innych części wyspy, cisza i spokój odczuwalna jest tu na każdym kroku. Mdina znajduje się na wzgórzu, które otoczone jest fortyfikacjami. Widoki roztaczające się z tego miejsca mogą wprawić w pozytywne zaskoczenie.

Mdina – pobyt w milczącym mieście

„Milczące Miasto” pomoże przenieść się turystom do miejsca, które jest wyjątkowe pod każdym względem. Do tego miasta należy przejść przez most. Wieńczy go brama, która stanowi granicę miasta. W tym momencie człowiek zapomina o hałasie wielkiego miasta i znajduje się w urokliwej miejscowości, która liczy sobie ledwo 200 mieszkańców (kiedyś było ich ok. 300). O ciszę proszą również znaki, które usytuowane są w różnych punktach miasta. W ten sposób każdy turysta powinien okazać tutejszym mieszkańcom szacunek.

Mdina – najważniejsze punkty w mieście

Miasteczko Mdina to jedno z miejsc, którego nie można pomijać będąc na wyspie Malta. Wycieczki z biurem podróży Logostour pomogą lepiej poznać ten region, gdzie kręcone były także sceny do „Gry o Tron”. Miłośnicy tego serialu poczują się tu jak w prawdziwym raju.

Wśród najważniejszych punktów, które w Mdinie należy zobaczyć, można znaleźć:

  • Palazzo Vilhena- znajduje się tu Narodowe Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Lochów;
  • Katedra św. Pawła – najbardziej charakterystyczny obiekt, który góruje nad całym miastem, znaleźć tam można taras widokowy;
  • Palazzo Falson – wyjątkowy budynek, który wyróżnia się swoją architekturą;
  • Bastion Square – najciekawszy punkt widokowy na terenie Mdiny;
  • Pjazza Mesquita – jeden z najpiękniejszych placyków w miasteczku;
  • Klasztor Karmelitów.

Zwiedzanie tych miejsc nie zajmie dużo czasu. Jeżeli komuś pozostaną wolne minuty, może pochodzić po wąskich, urokliwych uliczkach lub udać się do sąsiadującego z Mdiną Rabatu.

Rabat – dawne przedmieścia Mdiny

Obydwie miejscowości były kiedyś ze sobą połączone. Zostały jednak oddzielone. Wystarczy tylko pięć minut jazdy autem, aby z Silent City móc przenieść się do Rabatu. Na zwiedzanie tego drugiego miasta należy przeznaczyć większą część dnia.

To na terenie tego miasta (tuż za murami Mdiny) znaleźć można Domus Romana. Są to pozostałości, gdzie do dnia dzisiejszego można podziwiać imponujące mozaiki. Katakumby św. Pawła oraz św. Agaty zostały udostępnione dla zwiedzających. Można to zrobić po wykupieniu biletu. Turystów przyciąga również Bazylika św.Pawła. Nie można także zapomnieć o tym, że pod kościołem znajduje się grota św. Pawła. Do 2020 roku był to „zwykły” kościół. Oficjalnie jest to aktualnie bazylika mniejsza. Muzeum Wignacourta to jedno z najciekawszych miejsc, jakie dawniej było kolegiatą dla bazyliki. Całość pełniła funkcję rezydencji kapelanów Zakonu Juanitów. W muzeum można zwiedzić aż trzy poziomy. Na jednym znajdują się katakumby, na drugim, podziemne schrony z czasów II wojny światowej. Nie brakuje tu też cennych pamiątek pochodzących z kościelonych kolekcji.

Mosta – mocno zakorkowane miasto

Porównując ilość mieszkańców Mdiny i Mosta, dostrzec można ogromne różnice. W tym drugim, na co dzień zamieszkuje ok. 19 tys. osób. Poniekąd to właśnie dlatego Mosta jest jedną z najmocniej zakorkowanych miejscowości na Malcie. Po 11 minutach jazdy autem z Mdiny znaleźć się można w tym właśnie miejscu.

Na zwiedzających czeka tutaj Rotunda, która wielu kojarzy się z rzymskim Panteonem. Oficjalnie jest to kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który jest największym na Malcie. Będąc tutaj, należy zapoznać się z historią „cudu”, który miał tutaj miejsce w trakcie II wojny światowej.

World War II Shelter to podziemne mosty, jakie odegrały ogromną rolę w trakcie II wojny światowej. To właśnie dzięki nim udało się Maltańczykom przetrwać naloty Niemców, którzy uważali ten region za jeden z najważniejszych dla opracowania właściwej strategii działania.

Te trzy miasta, położone tak blisko względem siebie, zachwycają swoim urokiem oraz wyjątkowym klimatem.

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: