Zaznacz stronę

Południe Włoch jest idealną destynacją na ciekawe wakacje. Region Apulia naprawdę warto zobaczyć i przekonać się, że Bari, Włochy, atrakcje tego regionu to coś, o czym wspominać będziemy aż do następnego lata. Poznajcie nasz praktyczny przewodnik. Przekonajcie się, co warto tu zobaczyć. 

bari włochy atrakcje

Każdy portal turystyczny stara się oprócz miejsc znanych polecać również takie, które nie są jeszcze zapełnione turystami po brzegi. Naszym zdaniem podróż do Bari na południu Włoch spełniać będzie ten warunek. Samo Bari jest miejscem stosunkowo niedrogim, postaramy się więc, alby ten przewodnik po Bari był dla Ciebie wstępem do korzystnych wakacji, opisującym, co warto zobaczyć w Bari. Resztę niech podpowie Ci Twoja inwencja. 

Jak dostać się do Bari? Gdzie szukać noclegu?

Najszybciej i najwygodniej oczywiście samolotem. Na lotnisko w Bari przylatują samoloty z wielu krajów Europy, również z Polski. Odległość z lotniska do centrum Bari wynosi około 15 km. Stamtąd dojechać do Bari można autobusem lub taksówką.  Podróż pociągiem też jest dostatecznie komfortowa. Ale uprzedzamy – dworzec w Bari, ze względu na to, że włoskie koleje obsługuje wielu operatorów, to węzeł w dosłownym słowa tego znaczeniu. W przypadku przybycia pociągiem zwiedzanie Bari z pewnością rozpoczniesz od zwiedzania dworca. 

Z noclegiem w Bari z pewnością nie będzie problemu. Jeśli zapytasz w Bari – gdzie spać, z pewnością wskażą Ci okolice dworca Bari centrale, albo klimatyczną część miasta –  Bari Vecchio, będącą częścią historycznego centrum Bari. Wynajęcie tam apartamentu nie zrujnuje twojej kieszeni, a stare miasto dostarczy Ci atrakcji, które trzeba koniecznie zobaczyć, bo znajdują się tuż za progiem twojego tymczasowego mieszkania

Co zjeść w Bari? 

Spacerując uliczkami stolicy Apulii z pewnością nie będziesz mieć problemu z odpowiedzią na to pytanie. Restauracji w Bari nie brakuje, z pewnością nie ma ich mniej niż atrakcji i zabytków w tym mieście. Na śniadanie, albo małą przekąskę warto wybrać focaccię lub panzerotti. No i wszelkiego rodzaju kanapki, od klasycznych do najbardziej wyszukanych bułek z owocami morza posypanymi rukolą. Obiady i kolacje to oczywiście przede wszystkim ryby, mięso, makarony, lasagne i pizza, do tego lekkie włoskie wino i pyszne rzemieślnicze lody. Przyjazd tutaj będzie nie tylko wycieczką w poszukiwaniu zabytków w Bari i innych atrakcji miasta, ale również podróżą kulinarną szlakiem najlepszych restauracji w Bari. Wieczorna margherita w Bari zostanie w Twojej pamięci na długo. 

Zabytki i atrakcje Bari.

Stara część miasta zwana Bari Vecchia jest atrakcją sama w sobie. Tylko tu wczujesz się w klimat starego miasta Bari. W starej części Bari życie toczy się leniwie i niezmiennie od lat. Trafisz tu do zamku Castello Normanno-Svevo, który był w rękach rodziny naszej królowej – Bony Sforza. Niedaleko znajduje się fenomenalnie oryginalnie miejsce w Bari – ulica zwana strada delle orecchiette – gdziemiejscowe gospodynie domowe wyrabiają klasyczny apulijski makaron, zwany orecchiette. Można popatrzeć, porozmawiać, spróbować pomóc, albo zakupić. Spacerując uliczkami Bari nie wolno ominąć Bazyliki Św. Mikołaja – czyli patrona miasta – San Nicola. gdzie pochowana jest Bona Sforza. Kiedy jednak o jej grób pytać będziesz mieszkańców Bari, nie zdziw się. Dla nich ta postać nie jest tak znana jak dla Polaków. 

Katedra San Sabino, której główną atrakcją jest obraz Madonna Odegritia wg legendy namalowany przez Św. Łukasza, też warta jest chwili uwagi. 

Płynnie przechodzących w siebie placów Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese nie wolno ominąć wieczorem – tu dopiero jest klimat. To pełne iluminacji miejsce łączy nowe Bari – Il quartiere Murat ze starym. Z kolei promenada w Bari dzieli je dość wyraźną granicą. Nie zapomnij o spacerze ani promenadą, ani uliczkami Bari Vecchia. Bez tego urlop tutaj będzie niekompletny. 

Chcesz zrobić ekskluzywne zakupy – wpadnij na Via Sprando da Bari. Nabędziesz nie tylko najmodniejsze akcesoria słynnych marek ale i tradycyjne pamiątki z Apulii. 

Kulturalny akcent włoskich wakacji, czyli teatr w Bari. 

W Bari znajduje się czwarty co do wielkości teatr we Włoszech Teatro Petruzzelli. Przez cały rok w repertuarze są sztuki teatralne, koncerty, opera, balet. Należy do jednych z największych atrakcji miasta i można go zwiedzać z przewodnikiem. Jest jeszcze Teatro Margherita – ten jednak nie pełni już funkcji teatralnej. Znajduje się tu Muzeum Sztuki współczesnej. 

Czas na słodkie lenistwo – plaża w Bari wzywa. 

Pane e Pomodoro – ta komiczna nazwa oznacza miejską plażę, bardzo lubianą przez mieszkańców Bari, dlatego często dość zatłoczoną. Jeśli ktoś szuka spokojniejszych warunków powinien udać się na odpłatną Lido San Francesco alla Rena. W cenie biletu wstępu otrzymuje się tu 2 leżaki i parasol. 

Czy chciałbyś zobaczyć też okolice?

Możesz wówczas potraktować miasto – Bari jako bazę wypadową do Monopoli oraz Polignano a mare. To malutkie urokliwe miasteczka, do których można dotrzeć pociągiem z Bari. I choć Bari to piękne miasto, w poszukiwaniu lazurowych plaż warto je opuścić. Najpiękniejsze plaże Apulii zaczynają się bowiem na południe od Bari. Wygospodaruj na nie trochę czasu, a nie pożałujesz. 

Zaciekawiliśmy Cię Apulią? Bari, Włochy, atrakcje regionu wydają Ci się warte odwiedzenia? Nie wahaj się dłużej. Wyjazd do Bari z pewnością zapadnie na długo w Twojej pamięci. 

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: