Zaznacz stronę

Z czego słyną Niemcy ciekawostki

Image

Niemcy to kraj, który na pewno warto odwiedzić. Słynie z wydarzeń takich jak Oktoberfest, zabytki takich jak katedra w Ulm, czy też klimatycznych miast jak na przykład Frankfurt nad Menem. Warto znać nie tylko tak podstawowe informacje, ale także kilka ciekawostek o Niemczech. Przeczytaj artykuł i poznaj te najlepsze.

Niemcy są odwiedzane chętnie zarówno przez turystów, jak i osoby, które decydują się na wyjazd zagraniczny, aby poprawić jakość życia. Językiem urzędowym jest tutaj niemiecki, stolica to oczywiście Berlin. Warto wspomnieć, że stolica Niemiec jest aż dziewięć razy większa niż Paryż, a to tylko jedna z wielu ciekawostek, które warto poznać, jeśli chodzi o Niemcy. Więcej faktów o Niemczech znajdziesz w kolejnych akapitach.

Niemcy – ciekawostki o Oktoberfest

Oktoberfest to chyba najbardziej znana impreza na świecie. Warto wspomnieć, że pierwsza odbyła się 12 października 1810 roku. Jeśli chcesz wziąć udział i uczcić święto piwa, musisz odwiedzić Monachium. Kiedyś taki festiwal był pełen sportowych wydarzeń takich jak wyścigi konne. Dzisiaj odbywa się to nieco inaczej. Głównym celem jest cieszenie się smakiem piwa, próbowanie różnych smakołyków i zabawa w rytm muzyki granej na żywo. Warto wspomnieć, że Niemcy to może nie najwięksi producenci piwa na świecie, ale w Unii Europejskiej już tak. W roku 2020 i 2021 uwarzyły około 7,5 mld litrów piwa. Statystyczny Niemiec wypija 110 litrów rocznie, co daje Niemcom drugie miejsce na świecie. Pierwsze zajmują Czechy.

Jeśli mowa o Oktoberfest, można by się zastanawiać, dlaczego festiwal rozpoczyna się we wrześniu, a nie w październiku. Początkowo faktycznie święto piwa przypadało na październik. Zmieniło się to jednak w roku 1872, gdy uznano, że we wrześniu pogoda jest bardziej sprzyjająca do zabawy i ucztowania. 

Informacje o Niemczech – Hamburg ma najwięcej mostów na świecie

Włoska Wenecja kojarzy się najczęściej z mostami. Okazuje się jednak, że nie jest to miasto, które ma ich najwięcej. Być może zaskoczy Cię to, że Hamburg ma więcej mostów niż Wenecja. W niemieckim mieście jest ich ponad 2500, jeśli bierzemy pod uwagę także kładki. Można śmiało powiedzieć, że jest to kraj w europie, który powinni odwiedzić wielbiciele pięknych widoków i mostów właśnie.

Niemcy ciekawostki – mają najwęższą ulicę na świecie

Spreuerhofstraße  została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, jako najwęższa ulica na świecie. Jeśli chcesz zobaczyć ją na własne oczy, musisz odwiedzić kraj związkowy Badenia-Wirtembergia a dokładniej Reutlingen. Gdy już tam będziesz warto odwiedzić także Muzeum Mercedesa i Porsche. W okolicy znajduje się także wiele urokliwych zamków i pałaców oraz ogrodów.

Informacje o Niemczech – największy ogród zoologiczny w Europie

Największym ogrodem zoologicznym na świecie mogą pochwalić się oczywiście Stany Zjednoczone. Fani takich atrakcji nie będą jednak zawiedzeni, jeśli zamiast ogrodu w Teksasie odwiedzą Berlin Tierpark, czyli największe zoo w Europie. Działa od 1955 roku, a jego powierzchnia to aż 160 hektarów. Berlin Tierpark to dom dla około 20 tys. zwierząt.

Kilka innych faktów o Niemczech 

Oto krótkie wybrane ciekawostki o Niemczech, które także warto poznać:

  • Niemcy uwielbiają ziemniaki – każdego roku w niemczech spożywa się ich wiele. Dużą popularnością cieszy się szczególnie sałatka o nazwie kartoffelsalat.
  • Niemiecka flaga składa się z trzech kolorów i każdy ma znaczenie – czarny oznacza niewolę, czerwony bitwę, a złoty wolność.
  • Binnenschifffahrtskuterkajutenschlüssel to słowo, które oznacza klucz do kabiny kutra żeglugi śródlądowej. Jest to jedno z najdłuższych słów w języku niemieckim. Najdłuższe niemieckie słowo to zaś Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft. Nie jest używane w codziennym języku. Tłumaczy się je jako Stowarzyszenie Podległych Urzędników Głównego Budynku Utrzymania Dunajskiej Elektrycznej Służby Transportu Parowego.
  • 3 października 1990 to data, którą uznaje się za Dzień Zjednoczenia Niemiec i jest to święto państwowe.
  • W Niemczech ucieczka z więzienia nie jest karana – według niemieckiego prawa pragnienie wolności to jeden z ludzkich instynktów, co jest w pewien sposób usprawiedliwieniem.
  • Wiele jest autostrad w Niemczech, bo ponad 15 000 kilometrów.
  • Berlin pod względem liczby ludności jest największym miastem w Niemczech.
  • Niemiecki jest w Niemczech językiem urzędowych, w szkołach można nauczyć się mówić także po angielsku. Inne kraje, w których niemiecki jest językiem urzędowym to Austria i Szwajcaria.

Można powiedzieć jeszcze wiele, jeśli chodzi o Niemcy ciekawostki. Więcej informacji możesz znaleźć na przykład na blogach podróżniczych. Inne kraje, o których można powiedzieć wiele ciekawego to na przykład Belgia, Holandia, Francja.

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: