Zaznacz stronę

Podróże po Włoszech – turystyczne regiony Włoch

Image

Trudno jednoznacznie określić najciekawsze regiony Włoch – każdy z nich oferuje bowiem coś niesamowitego. Od szczytów Alp, aż po piaszczyste wybrzeże Morza Śródziemnego. Kraj ten zachwyci swoimi krajobrazami każdego podróżnika. Poniżej znajdziesz najciekawsze regiony Włoch!

Włochy to bardzo zróżnicowany kraj, a o odmienności kultury świadczy nie tylko część kraju, ale również przynależność do regionu, posiadającego zwykle własną kulturę, tradycję oraz przywiązanych do niego mieszkańców. Cały kraj podzielono na 21 regionów – Abruzja, Apulia, Basilicata, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Trydent, Umbria, Valle d’Aosta, Wenecja.

Północne regiony Włoch, czyli Liguaria i wyjątkowy krajobraz Dolomitów

Północna część mapy regionów Włoch to przede wszystkim Piemont ze stolicą w Turynie. Piemont jest historyczną krainą oraz regionem administracyjnym. Graniczy z Francją oraz Szwajcarią. Monumentalna architektura Turynu oraz pałac myśliwski znajdujący się w Stupinigu są wyjątkowym śladem obecności władców. W obecnych czasach, region ten należy do jednego z najbogatszych w całym kraju.

Znajdująca się nieopodal Valle d’Aosta jest niezwykle malowniczym regionem, który warto wziąć pod uwagę planując wakacje we Włoszech. Otoczona jest szczytami Mount Blanc, Matternhorn i Monte Rosa. Znaleźć tam można także wiele zamków. Niedaleko Piemontu znajduje się Lombardia, czyli najbogatszy region całych Włoch. Niestety rozwój przemysłu w tej części kraju negatywnie wpłynął na środowisko naturalne. Turyści uwielbiają jednak odwiedzać piękne, ale zanieczyszczone jeziora.

Górna Adyga jest regionem z dużym wpływem Niemiec, którego większą część pokrywają Dolomity, oferujące zapierające dech w piersiach widoki. Region ten uznawany jest często za jeden z najpiękniejszych w całych Włoszech. Wenecja Julijska to przede wszystkim różnorodność geograficzna. Znajduje się tu niemal 8000 kilometrów kwadratowych górskich hal, nizina aluwialna, szelfowe wybrzeże i wapienny płaskowyż.

Zachodnia Liguaria jest królestwem Morza Liguryjskiego. Określa się ją także jako Włoską Rivierę. Genua jest głównym miastem oraz stolicą regionu. Leżąca na wschodniej części Wenecja Euganejska to miejsce warte odwiedzenia dla turystów z całego świata. Znajdują się tam m.in. Wenecja, Padwa czy Werona.

Centralne regiony na mapie Włoch, czyli Toskania, Lacjum i Abruzja

Emilia-Romania to kluczowa prowincja północnych Włoch. Stanowi ona bowiem połączenie 2 państw papieskich. Warto odwiedzić w niej miasta, takie jak Modena, Parma, Ferrara czy Bolonia, które znane są bardziej z praktyk religijnych i rozwoju nauki, niż kultury średniowiecznej i zabytków. Poza tym, Emilia-Romania jest największym regionem rolniczym Włoch.

Do Toskanii należą przede wszystkim miasta, takie jak Florencja, Siena czy Piza. To tu, dzięki twórcom takim jak Donatello czy Michał Anioł, zrodził się renesans. Cecha szczególna tej części Włoch to cyprysy. Marche jest najdzikszym, najmniej zagospodarowanym regionem, jednak wzdłuż linii brzegowej znaleźć można wiele luksusowych kurortów, takich jak Riviera del Conero, Urbino czy Pesaro.

Sąsiednia Umbria jest krainą lasów, pagórków, dolin, strumieni i wyjątkowych zachodów słońca. Stolica regionu to Perugia, lecz poza nią warto zwiedzić kilka tutejszych miast, a przede wszystkim Asyż. Lacjum to kraina historyczna oraz skupisko zabytków z czasów wielkiego imperium. Najważniejszym miastem jest oczywiście Rzym. Abruzja jest regionem zacofanym, dopiero rozwijającym się. Wyjątkiem są niewielkie obszary wybrzeża, na których znaleźć można hotele oraz wczasowiska dla gości. Molise jest regionem powstałym zaledwie 50 lat temu. Nie znajdziemy tam nic poza ruinami oraz rozpadającymi się wioskami. 

Najciekawsze regiony Włoch na południu, czyli Kampania, Apulia, Kalabria i Pompeje

Południe kraju diametralnie różni się od jego centrum. Od mniej zamożnych regionów, dolna część kraju oddzielona jest przez Kampanię, bogatą w liczne plaże, wysepki oraz wyjątkowe rzymskie zabytki. Znajdują się tu słynne Pompeje oraz Herkulanum. Znaleźć tu można również Neapol, charakteryzujący się rozwiniętym przemysłem oraz zanieczyszczeniami, a także przepiękną Zatokę Neapolitańską, wraz ze słynnym Sorrento. Apulia jest regionem barokowych katedr. Szczególnie przyciąga czysty Półwysep Gargano. Kalabria i Basilicata są biednymi regionami południowymi, pozbawionymi zabytków, jednak bogatymi w skalne jaskinie i krajobrazy.

Wyspiarska mapa regionów Włoch, czyli malownicza wyspa Sardynia oraz Sycylia 

Wyspy we Włoszech tworzą dwa regiony – Sycylia oraz Sardynia. Oderwanie od lądu sprawiło, że stały się one całkowicie odrębne kulturowo. Zdarza się, że Sycylijczyk chwali się własną historią, odrębną od włoskiej. Sycylia to Palermo słynące głównie z zabytków oraz mafii. Znajduje się tu także wulkan Etna i greckie świątynie Agrigento. Warto odwiedzić także Pantalica, gdzie znajduje się największa nekropolia na wyspie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sardynia leży z kolei tak daleko od lądu, że rzadko spotkać można w niej turystów. Ci, którym jednak udało się dotrzeć na wyspę, mogą cieszyć się czystymi, pięknymi plażami oraz wyjątkowymi zabytkami.

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: