Zaznacz stronę

Trydent to miasto w północnych Włoszech. Przeczytajcie co oferuje Trydent atrakcje i ich różnorodność z pewnością Was zaskoczą. 

trydent atrakcje

Planując pobyt w słonecznej Italii bardzo często bierzemy pod uwagę Północne Włochy. Łatwość dojazdu autostradami kontynentalnej Europy, stosunkowo niewielka odległość, brak konieczności przemieszczania się po „włoskim bucie”, kiedy przemierzamy Włochy samochodem przekonują wielu. No i tutejsze zabytkowe miasta, mieszczące się w regionie Trentiono wśród których króluje Trydent – atrakcje tego miasta przyciągają jak magnes. 

 Trydent – atrakcje poprzedzone wiekową historią. 

Jeśli planujecie zobaczyć Trydent warto zapoznać się też z jego historią. W końcu każdy zabytek jest efektem odległych wydarzeń. Jedna z wersji głosi, że miasto to było celtycką osadą, podbitą w pierwszym wieku przed naszą erą przez Rzymian. Założona tam przez Juliusza Cezara gmina zwana Tridentium, była podbijana kolejno przez Franków, Longobardów, Bizantyjczyków i Ostogotów, stając się jednocześnie częścią świętego cesarstwa Rzymskiego. W XVI wieku to tu ogłoszono dekrety soboru trydenckiego.

Trydent – atrakcje do których dotrzesz różnymi drogami. 

Malownicze południe Europy warto zobaczyć podróżując po nim samochodem lub pociągiem. Wybrać można autostradę 22, którą z Warszawy do atrakcji Trydentu dotrze się w około trzynaście godzin. Warto jednak od razu zarezerwować hotel z garażem, ponieważ o parking naprawdę tu trudno, zwłaszcza w rejonie starego miasta. Oczywiście równie, albo i bardziej komfortowa jest podróż pociągiem, ale to już 19 godzin. Miasto oplecione jest gęstą siecią komunikacji miejskiej, która pozwoli szybko dostać się z dworca do centrum Trydentu. No i najszybsza możliwość – samolot, lądujący w pobliskiej Weronie, Bergamo, Mediolanie, Wenecji. Bolonii czy Monako. Stamtąd wynajętym samochodem dostać się można do centrum miasta, podziwiając po drodze górskie widoki. O ile oczywiście zaplanowaliście nocleg w Trydencie. 

Pamiętajcie, że Trydent leży w strefie, gdzie roczna suma opadów przekracza 900 mm. Będą w Trydencie musicie więc zadbać o odpowiednią garderobę, aby komfortowo móc zobaczyć największe atrakcje tego miasta. 

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Trydencie?

Jeśli wybierasz się do Trydentu pamiętaj – Trydent atrakcje architektury ma na pierwszym planie.  

Piazza del Duomo – skupisko najpiękniejszych kamienic. 

Ten malowniczo położony plac otoczony ozdobionymi freskami kamienicami rozpościera się w centrum starego miasta. Znajduje się na niej również symbol miasta – fontanna Neptuna, oraz wybudowana w stylu romańsko-lombardzkim katedra. Idąc spacerem od Piazza Duomo traficie w boczne uliczki, w których pełno urokliwych knajpek serwujących niecodzienne smaki. Region stoi dziczyzną oraz leśnymi grzybami – warto spróbować. 

Santa Maria Maggiore – początek kontrreformacji. 

Obradując w tym właśnie kościele oraz w Zamku Buonconsiglio kardynałowie podczas soboru trydenckiego rozpoczęli kontrreformację. To mające miejsce w latach 1545 – 1563 miało zapobiec rozłamowi w kościele, zapoczątkowanemu przez Marcina Lutra. Mieszkańcy Trydentu byli wówczas świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w historii kościoła katolickiego i jego biskupów. 

Coś bardziej współczesnego – MuSe projektu znanego włoskiego architekta Renzo Piano.

To muzeum nauki mieści stałą ekspozycję historii życia na Ziemi, troplikalną szklarnię, wystawy poświęcone lodowcom, zwierzętom Alp, historii gór i prehistorii. Na piątym piętrze znajduje się taras widokowy – turystyczny hit obiektu. 

Trydent – atrakcje okolicy. 

Oczywiście nie tylko samo miasto jest warte obejrzenia. Okolice Trydentu też chętnie zwiedzane są przez turystów z całej Europy. 

Riva Del Garda – ozdoba prowincji regionu Trentino. 

Miejscowość znajdująca się 40 minut od centrum Trydentu, gdzie strome górskie szczyty bezpośrednio schodzą do błękitnej wody jest ulubionym miejscem windsurferów z całej Europy. 

Orrido di Ponte Alto – strumień Fersina i jego dzieło. 

Wąski kanion wyrzeźbiony przez burzliwy strumień Fersina skrywa dwa niesamowite wodospady. Warto dojechać tam autobusem podmiejskim, 

Trydent – atrakcje dla aktywnych. 

Jeśli chcecie się poruszać zwiedzając Wochy – uwzględnijcie na swojej trasie jezioro Garda. Zwłaszcza północną jego część, leżącą w  Górnej Adydze. Znajdujące się tu szkoły żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i stale wiejące wiatry sprawią, że wrócicie do Polski, jako całkiem sprawni sportowcy.  Tutejsze ścieżki rowerowe zapierają dech w piersiach, prowadząc nad brzegiem jeziora lub wręcz nad taflą wody. Różnorodne trasy trekkingowe i do nordic walking prowadzące przez niewiarygodne okoliczności przyrody na długo pozostaną we wspomnieniach. Miłośnicy wędkarstwa z pewnością poruszać się będą chętnie wzdłuż rzeki Adygi, płynącej przez Trydent, Bolzano i Weronę. Jej znakomicie natleniona woda stwarza fantastyczne warunki do życia ryb, a pobliskie położone w Dolomitach górskie jeziora również oferują idealne warunki do połowu. Górna Adyga i Dolomity to także niezrównane trasy narciarskie, z których korzystać można na wysokości między ok. 1200 a 2500 m n.p.m, znakomicie wyposażone w infrastrukturę, kolejki linowe i bazy noclegowe. 

Polecamy więc – odwiedźcie Trydent. Jest tu i pięknie, i ciekawie i aktywnie. Warto to sprawdzić osobiście. 

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: