Zaznacz stronę

Ciekawostki o Włoszech – czym jest w stanie zaskoczyć słoneczna Italia?

Image

Pizza, spaghetti, głośni ludzie- oto trzy pierwsze skojarzenia, które będą wymieniać ludzie zapytani o to, z czym kojarzyć się może Italia. To piękny kraj, który przywołuje z góry na myśl Watykan, który jest siedzibą głowy Kościoła. Rzym to stolica Włoch. Warto poznać ciekawostki, które ten kraj kryje. Wiele osób może być zaskoczonych.

Co też Włosi w sobie kryją?

Na sam początek kilka ciekawostek, które są w stanie sprawić, że nawet dziecko zacznie się interesować tym, z jakim narodem i krajem mają tak naprawdę do czynienia:

  • niezależnie od tego, z jakim słowem dokładnie ma się do czynienia, wszystkie one będą kończyć się na jedną z wymienionych samogłosek: i, a, e, o, u;
  • z kolegi we włoskim alfabecie nie spotka się tak doskonale znanych liter jak: W, X, J, K, Y;
  • prawdziwy Włoch jest w stanie zjeść ok. 25 kg makaronów w ciągu jednego roku;
  • Włochy to kraj, gdzie ma się do czynienia z najniższym współczynnikiem urodzeń w całej Europie.

Wiele osób uważa, że pechową liczbą jest 13. Jednak nie jest to mowa o Włochach. Oni z kolei uważają, że jest to liczba, która przynosi im szczęście. Pechową liczbą dla nich z kolei jest 17. Osoby, które kochają poznawać zabytki, które można zaliczyć do światowego dziedzictwa UNESCO ucieszą się z informacji, że to właśnie w tym kraju znajduje się ich aż 60%.

Kilka kolejnych ciekawostek o Włoszech

Czy łatwo wypowiedzieć precipitevolissimevolménte” ? Oczywiście, że nie dla osób, które nie znają dobrze języka włoskiego. Jest to bowiem ich najdłuższe słowo i oznacza „na łeb, na szyję”. Polacy potrzebują aż czterech wyrazów, a Włosi uznali, że wystarczy wykorzystać jedno, ale za to bardzo długie określenie.

Pewnie wiele osób o tym wie, ale i tak warto przypomnieć, że we Włoszech znajduje się najwięcej firm, jakie odpowiedzialne są za produkcję wina. Tak, słoneczna Italia zajmuje pod tym względem pierwszem miejsce. 

Czy w tym kraju żyje wiele osób po 40 roku życia? Okazuje się, że tak. Średnia długość życia wynosi prawie 80 lat, więc można powiedzieć, że ma się do czynienia z długowiecznym narodem. Skoro już o wielu mowa, to warto wspomnieć, że jest to naród, który nawet do 34 roku życia zamieszkuje ze swoimi rodzicami i nikt nie widzi w tym nic złego. Czasem wiele osób mieszka z rodzicami jeszcze dłużej. 

Jakie tajemnice kryje w sobie Rzym?

Stolica Włoch kryje w sobie wiele ciekawostek, które będą w stanie zaciekawić każdego podróżnika. „Wieczne Miasto” powstało w 753 r. p. n. e. Jednak nie należy ono do najstarszych. Na pierwszym miejscu znajduje się pod tym względem Babilon, którego powstanie datuje się na 5000 roku pne.

W dawnych czasach Rzymianie, którzy chcieli oddać kał, musieli zrobić to…na oczach innych osób. W publicznych toaletach nie było żadnych przegród, jakich zadaniem byłoby zapewnienie prywatności. Do tego po skończonej sprawie, należało oczyścić się specjalnym kijem z gąbką, który należało pozostawić na miejscu, aby kolejne osoby mogły z niego skorzystać.

„Saturnalia” był starożytnym festiwalem, który sprawiał, że na tą jedna chwilę właściciele i niewolnicy zamieniali się miejscami. Ci drudzy podczas organizowanych bankietów traktowani byli z prawdziwymi honorami.

Rzym jest miastem, które posiada w sobie…państwo. Oczywiście mowa tu o Watykanie, który posiada pełną suwerenność.

Pizza i inne informacje o Włochach

Pizza to „wynalazek”, który został wynaleziony w 1860 roku w Neapolu. To właśnie dzięki nim na całym świecie aktualnie można cieszyć się tą potrawą, która jest tak naprawdę dobra na wszystko.

Skoro już mowa o wynalazkach, to należy powiedzieć, że to właśnie na terenie tego kraju wynaleziono termometr, fortepian, barometr, baterie. Do tego należy dołożyć jeszcze nitroglicerynę, lody, okulary, ekspres do kawy, telefon. Jak więc widać – oto bardzo pomysłowy naród, który miał istotny wpływ na ułatwienie życia człowieka.

Jedna z ciekawostek odnosi się do Sycylii, Calabrii i Campanii, gdzie aż 80% różnego rodzaju firm została zmuszonych do tego, aby opłacać podatki mafiom, jakie niestety w tych regionach wiodą prym. 

Co ciekawe, we Włoszech nie ma przedszkoli. Za to można powiedzieć, że sierpień jest dla wszystkich miesiącem wakacyjnym. W tym miesiącu zamykane są nawet duże firmy z tej okazji.

Wino i woda to dwa główne napoje, jakie są doskonale znane w tym kraju.

Pewnie zdecydowana większość osób nie znała tych informacji. Tym bardziej więc warto odwiedzić Mediolan, Turyn, San Marino. Wenecję i inne miasta, jakie można znaleźć na terenie tego kraju. Na nudę podczas wycieczki nie będzie można narzekać.

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: