Zaznacz stronę

Szwajcaria – najpiękniejsze atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć

Image

Szwajcaria jest wyjątkową, alpejską krainą, która żadnego turystę nie pozostawi obojętnym. Jak zaplanować podróż, a także co na nią przygotować, aby zapewnić sobie wspaniałą i niezapomnianą wycieczkę? Dowiedz się więcej z tego artykułu!

Szwajcaria to bogaty przyrodniczo kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Szukając dla siebie najpiękniejszych miejsc do zwiedzania, mamy pewność, że wybierając się do tej alpejskiej krainy, znajdziemy szereg atrakcji, od tych przyrodniczych po miejsca kultury i szeroką gamę ciekawych aktywności. Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami natury, historii, czy poszukiwaczami przygód, Szwajcaria ma wszystko, co sprawia, że można ją polecać z czystym sumieniem.

Co sprawia, że Szwajcaria jest tak wyjątkowa?

Różnorodność językowa

Wybierając się w podróż do obcego kraju, zazwyczaj traktujemy język jako jeden z ciekawszych, lokalnych elementów kultury i staramy się poznać kilka podstawowych zwrotów. Również na etapie planowania próbujemy przygotować się na kwestie związane z komunikacją. Szwajcaria jest pod tym względem krajem szczególnym – nie obowiązuje tu jeden, lokalny język. W zależności od kantonu, dogadamy się tam po francusku, niemiecku oraz włosku. Jednak miłośnicy lingwistycznych aspektów podróży z pewnością docenią obowiązujący w kantonie Gryzonia język Romansz (retoromański) – posługuje się nim zaledwie 0,5% ludności Szwajcarii, a mimo to jest on oficjalnie uznany za jeden z czterech języków urzędowych.

Piękne miasta

Jadąc do Szwajcarii, zapewne chcemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc. I mamy ku temu mnóstwo doskonałych okazji! Atrakcyjne turystycznie miejsca w Szwajcarii można wymieniać bardzo długo – w tym miejscu skupmy się na miastach. Największe metropolie stanowią tu nie lada atrakcję bez względu na to, czy lubimy klimaty urbanistyczne, czy może wolimy naturalne, sielskie krajobrazy.

Co ważne, Szwajcaria nie ma jednej, oficjalnej stolicy – oficjalnie taką funkcję pełni Berno, jednak jest ono jedynie stolicą rządu. Jednak bez względu na decyzje administracyjne, miasta Szwajcarii są wspaniałą atrakcją do zwiedzania, do których ustawiają się długie kolejki. Takimi miastami są bez wątpienia Zurych, Genewa, czy wspomniane już Berno. Każde z tych miejsc zachwyca malowniczym starym miastem i historycznymi fortyfikacjami, których nie można ominąć w trakcie swojej podróży.

Inne atrakcje Szwajcarii

Wiele zabytków znajdujących się w Szwajcarii położone jest z dala od zgiełku dużych miast. Najlepsze przeżycia zapewniają tu wycieczki w głąb państwa i podziwianie tego, co powstało pracą rąk ludzkich setki lat temu.

  • Kappelbrücke czyli Most Kapliczny to znajdujący się w Lucernie najstarszy drewniany most w Europie. Jego powstanie datuje się na 1365 rok. Ciekawostką jest fakt, iż nie pełni on funkcji najkrótszej drogi między jednym a drugim brzegiem jeziora, ale przybiera kształt litery Z, zahaczając pośrodku o kamienną wieżę. Lucerna to również przepiękne stare miasto, Mury miejskie (Museggmauer) oraz góra Rigi (1797 m n.p.m).
  • Grindelwald – wybierane zwłaszcza przez miłośników narciarstwa oraz miłośników wypraw na lodowce – obecne są tutaj lodowiec Eigergletscher oraz Wetterhorn.
  • Jungfraujoch (4 158 m n.p.m) – w zdobywaniu tego szczytu nie liczy się sam cel, ale pokonana do niego droga: podróż kolejką górską jest uznawana za jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Szwajcarii.
  • Prehistoryczne osady na palach – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO nawodne osady, które należą do największych atrakcji w Szwajcarii. Doskonała propozycja na weekend, również z dzieckiem.

Przyroda

Piękno Szwajcarii zamyka się nie tylko w majestatycznych miastach, ale także w lokalnych wioskach, które najbardziej zbliżają turystów do zapierającej dech w piersiach przyrody tej alpejskiej krainy. Szwajcarskie Alpy to temat, na który warto poświęcić osobne miejsce. Do innych niepodważalnych atrakcji przyrody zaliczają się doliny (zwłaszcza królująca nad wszystkimi innymi Dolina Lauterbrunnen), jeziora i wodospady – niewątpliwie dla każdego, kto doskonale czuje się na łonie natury, malownicze szwajcarskie krajobrazy to obietnica relaksu i spektakularnych widoków. Pięknymi punktami każdej wycieczki są jezioro Lugano, czy jezioro Genewskie – największe jezioro w Europie Zachodniej, jest popularnym miejscem do pływania łódką i kąpieli. Nie można tu również nie wspomnieć o wodospadzie Renu, królującym nad innymi w Europie.

Alpy

Trudno przecenić piękno szwajcarskich Alp, pasma górskiego, jest piękne niezależnie od pory roku. Jego najwyższy szczyt, Dufourspitze (leżący w masywie Monte Rosa), osiąga wysokość 4634 m n.p.m. To również tutaj znajduje się Matterhorn, jedna z najsłynniejszych gór na świecie – jest ona symbolem Szwajcarii i co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Inne pasma górskie, takie jak region Jungfrau i Eiger, są również popularnymi celami turystycznymi. Jungfrau-Aletsch to obszar położony na terenie dwóch kantonów, który charakteryzuje się ogromną różnorodnością biogatunkową i licznymi punktami widokowymi, a od 2001 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Hornussen i szwajcarskie sery

W świadomości społecznej przymiotnik „szwajcarski” związany jest przede wszystkim z zegarkami i serem. Pomińmy tu tematy ekskluzywne i skupmy się na tym, czego faktycznie może spróbować każdy z nas, odwiedzając jedną ze szwajcarskich krain: oryginalne sery. W regionie Emmental, w wyspecjalizowanych w tym gospodarstwach, powstają te o dużych dziurach (tak mocno utrwalone w popkulturze!). Turyści mają tu okazję nie tylko poznać ich oryginalny smak, ale też przekonać się, jak ten alpejski przysmak powstaje. Będąc miłośnikiem serów, warto pojechać do Szwajcarii pod koniec lata, aby móc wziąć udział w jednym z licznych festiwali tego produktu.

Tym, co pochodzi ze Szwajcarii, jest również Hornussen – regionalny sport będący skrzyżowaniem golfa i baseballa. Poznanie kilku podstawowych chwytów stanowi nie lada atrakcję i sprawia, że wycieczka po Szwajcarii jeszcze bardziej zapada w pamięć!

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: