Zaznacz stronę

Ceny we Włoszech w 2023 – ile kosztuje jedzenie i atrakcje?

ceny we włoszech

Ceny we Włoszech to tematyka, która interesuje niemal wszystkie osoby planujące podróż na Półwysep Apeniński. Wiele osób obawia się, że koszty pobytu we Włoszech będą bardzo duże. Ale czy rzeczywiście jest to prawda?

We Włoszech obowiązującą walutą jest euro. Oznacza to, że z perspektywy polskich turystów zakupy w tym państwie mogą być dość dużym obciążeniem finansowym. O ile dla rodowitych mieszkańców ceny we Włoszech mogą być relatywnie przystępne, o tyle dla Polaków niektóre kwoty mogą okazać się naprawdę spore. 

Aktualne ceny we Włoszech – ile kosztuje jedzenie?

Niezależnie od tego, czy planujesz odwiedzić Rzym, czy Wenecję, czy Mediolan, głównym aspektem, który powinien znajdować się w orbicie Twoich zainteresowań, są ceny za jedzenie. W chwili obecnej kurs euro oscyluje w okolicach 4,46 zł, zatem możesz przygotować się, że za podstawowe produkty zapłacisz całkiem dużo. Przykładowo, jedna bagietka dla Włochów to wydatek zaledwie 1 euro – dla Polaków to samo pieczywo będzie jednak kosztować ponad 4 zł. Jeśli idziesz do supermarketu Lidl z chęcią zakupu chleba żytniego o gramaturze 380 gramów, to musisz przyszykować się, że zapłacisz za niego – w przeliczeniu na złotówki – ponad 13 zł. W kraju tym należy również nastawić się na dość drogie warzywa i owoce. Za kilogram jabłek zapłacimy nawet 14 zł. Posiadając 10 euro, możesz kupić masło, szynkę, ser oraz proste pieczywo. Chcąc oszczędzić na jedzeniu, nie należy więc nastawiać się na luksusy. 

Ceny za paliwo, noclegi oraz bilety we Włoszech

Ceny we Włoszech za jedzenie nie zaliczają się do przesadnie atrakcyjnych. Dla osób dużo podróżujących autem pobyt na Półwyspie Apenińskim może być jednak względnie atrakcyjny, ponieważ ceny paliwa we Włoszech wypadają naprawdę dobrze. Za litr benzyny zapłacimy bowiem zaledwie 2 euro, a litr gazu LPG wyniesie nas mniej niż 1 euro. Wbrew pozorom, nie najgorzej wypadają też ceny w restauracjach. Średnia cena za dobry włoski obiad może nas wynieść mniej niż 30 złotych. Za kilka euro można bowiem nabyć hamburgera z frytkami, pizzę czy lasagnę. Warto jednak pamiętać, że w Italii obowiązuje coperto, czyli dopłata doliczana do cen potraw, oznaczająca koszty zajęcia miejsca przy stole. Co interesujące, względem 2022 roku ceny za jedzenie we włoskich restauracjach nieznacznie zmalały. Droższe są natomiast ceny biletów. Podróżowanie autobusami, taksówkami czy tramwajami może być dość drogie, dlatego lepiej korzystać z własnego auta. 

Hotele we Włoszech – czy są drogie?

Wiele osób obawia się, że włoskie ceny są odstraszające. Choć w niektórych przypadkach jest to prawda i rzeczywiście zauważalny jest wzrost cen, to niektóre usługi są dość tanie. Korzystnie wypadają chociażby ceny hoteli. Decydując się na wynajem luksusowego apartamentu, zapłacimy oczywiście dość dużo, jednak za zwykły pokój w hotelu z dość wysokiej półki nie będziemy musieli płacić więcej niż 200 złotych. Jeśli we Włoszech przebywamy samemu, to kwota ta z pewnością jest do przyjęcia. Jeśli nie chcesz przepłacać we Włoszech, to możesz także rozważyć nocleg w mniejszej miejscowości. Najwyższe ceny za hotele są bowiem w najbardziej popularnych ośrodkach miejskich. 

Ceny atrakcji we Włoszech

Ceny żywności oraz ceny transportu we Włoszech są dość wysokie, aczkolwiek stereotyp, że Włochy są drogie, nie jest do końca prawdziwy. Niższe ceny widać chociażby na przykładzie atrakcji. Większość najciekawszych rozrywek we Włoszech kosztuje pomiędzy 10 a 25 euro, dzięki czemu nie trzeba wydawać na nie bajońskich sum. Dodatkowe koszty są przewidziane tylko w przypadku, gdy turysta jest chętny na wynajęcie przewodnika. Dość atrakcyjne są również ceny pamiątek. Za drobne magnesy czy pocztówki zapłacimy symboliczne pieniądze, przez co niemal każdy może sobie pozwolić na taki gadżet. Ważne, aby dzień we Włoszech był dobrze rozplanowany, a szczególną uwagę warto poświęcić na ceny zakwaterowania. Można na nich bowiem oszczędzić naprawdę dużo. Osoby chcące zasmakować włoskiego luksusu mogą również zdecydować się na kemping, jednak nie jest to najtańsza atrakcja. 

Czy za wakacje we Włoszech naprawdę trzeba dużo zapłacić?

Ceny we Włoszech w 2023 roku są mocno zróżnicowane. O ile koszt życia we Włoszech nie jest przesadnie wysoki, o tyle dla turystów ceny jedzenia bądź biletów mogą być naprawdę duże. Nie oznacza to jednak, że w Italii wszystko jest drogie. Ceny za hotele, pamiątki czy zwiedzanie zabytków są względnie przystępne i na chwilę obecną nie drożeją. Aby zredukować ceny wycieczek, warto odebrać bon turystyczny. Dzięki niemu możliwe będzie zapewnienie sobie świetnego wyjazdu bez konieczności odczuwania tego na własnym budżecie domowym. 

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: