Zaznacz stronę

Atrakcje w Sycylii – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca do zobaczenia.

Image

Sycylia jest wyspą, która przynależy do słonecznej Italii. To jedno z mniej oczywistych miejsc, jakie bierze się pod uwagę, jeżeli ktoś planuje odwiedzić te rejony. Wszystkim turystom wydaje się, że to Włochy kontynentalne są warte uwagi. Sama wyspa ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Wystarczy bowiem wspomnieć, że to właśnie tu znajduje się niesamowita Etna. Jednak to nie jedyne miejsce, które należy zobaczyć w tym regionie.

Palermo – stolica wyspy

Jeżeli chodzi o ciekawe miejsca, które należy odwiedzić, to na sam początek należy wziąć pod uwagę Palermo. Jest to najważniejsze miasteczko na wyspie, które jest jednocześnie stolicą tego regionu. Niektórzy mogą jednak wzdragać się przed tym, ponieważ po zmroku na ulicach nie do końca jest bezpiecznie.

Jednak ciężko odmówić sobie zwiedzania miasta, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko. Tym bardziej że na każdym kroku odnaleźć tu można ślady kultury arabsko-normańskiej. Na nudę na pewno nie będą narzekać tutaj miłośnicy śledzenia śladów historycznych i okresu baroku.

Będąc w Palermo należy na pewno odwiedzić następujące miejsca:

 • Teatro Massimo – zachwyca swoim imponującym gmachem, całość możliwa jest do zwiedzenia z przewodnikiem;
 • Katakumby Kapucynów – osoby wrażliwe nie powinny jednak tu przychodzić, ponieważ wystawione są tu zmumifikowane ciała zakonników, które niekiedy wyglądają jak żywe;
 • Pałac Królewski i Kaplica Palatyńska (Cappella Palatina) – trudno przejść obojętnie wobec mozaik, który wykonane są w stylu bizantyjskim;
 • Katedra (Cattedrale di Palermo) – koniecznie należy wejść na dach tego budynku, aby móc podziwiać imponujący widok, jaki rozciąga sie z tego miejsca. 

Taormina – niezwykły park archeologiczny

We wschodniej części Sycylii można odnaleźć miasteczko, które uznawane jest z kolei za jedno z najpiękniejszych. Znaleźć je można w prowincji Mesyna. Całkiem możliwe, że osoby, które się tu znajdą uznają, że ta część wyspy będzie miejscem, gdzie będą chcieli pozostać na dłużej.

Zdarza się, że niektórzy mówią, iż jest to miejsce, które tak naprawdę zawieszone jest pomiędzy niebem a morzem. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę widoki, jakie roztaczają się z tego miasta. To właśnie tu z daleka można obserwować wulkan Etna. 

Taormina to miejsce, gdzie należy zobaczyć:

 • główną ulicę – zaczyna się ona przy Porta Messina a jej koniec można znaleźć przy Porta Catania, to właśnie tu można znaleźć m.in. sklepy znanych projektantów oraz cukiernie ze smakowitymi deserami;
 • kościółek Sant’Agostino i kościół  San Giuseppe – znaleźć je można na Piazza IX Aprile;
 • Palazzo Corvaja – budynek, który w dawnych czasach stanowił siedzibę pierwszego, sycylijskiego parlamentu;
 • Teatr Grecki – jeden z najważniejszych zabytków na Sycylii, który został wykuty w skale, zachwycają tu nie tylko pozostałości, ale przede wszystkim widok, jaki można tu podziwiać. Wiele osób przyznaje, że jest to jeden z najpiękniejszych widoków w Europie.

Historyczne Syrakuzy 

Już na samym początku należy wspomnieć, że to właśnie tu znaleźć można Pantalice – miejsce, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To własnie w tym regionie urodził się Archimedes. Zachwyca już sama architektura miasta, która jest połączeniem stylów średniowiecznych i nowoczesnego baroku. 

Wśród najważniejszych miejsc, które należy zobaczyć w tej części historycznego regionu, należy wymienić:

 • Park Archeologiczny Neapolis,
 • Bazylika św. Łucji,
 • twierdza Euryalus,
 • dawne kamieniołomy Latomia dei Cappuccini.

Będąc tutaj nie można odmówić sobie odwiedzin na pobliskiej wyspie Ortygia, gdzie czeka m.in. świątynia Apolina.

Wulkan Etna – najaktywniejszy wulkan w Europie

Jeżeli mowa jest o miejscach, które warto zobaczyć na Sycylii, Etny nie można pomijać. Mający ponad ponad 3320 m, wulka należy do jednych z najbardziej aktywnych w Europie. Dookoła samego wulkanu znaleźć można pola uprawne z winogronami. Co ciekawe, w okresie zimowym wokół funkcjonuje wiele czynnych ośrodków narciarskich.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to miejsce, które można samodzielnie zobaczyć tylko do określonej wysokości. Powyżej należy wspinać się już tylko z przewodnikiem.

Wśród innych miejsc, których na wyspie nie sposób pominąć, jest m.in. Dolina Świątyń, jaką można znaleźć nieopodal współczesnego miasta Agrigento; Cefalú oraz Monreale, czyli dwa piękne miasteczka, jakie zostało wpisane na listę Unesco.

Tych miejsc jest naprawdę dużo. Warto więc prześledzić ruiny i inne miejsca, które są w stanie zachwycić każdego turystę, jaki tu przyjeżdża. 

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: