Zaznacz stronę

Skandynawia – co warto zobaczyć?

Image

Skandynawia – co warto zobaczyć? Tajemnicza Droga Trolli, majestatyczne fiordy, czy może królewski Sztokholm? Gdzie udać się najpierw, w tej krainie Wikingów i reniferów?

 Kraina Wikingów słynie ze swej dzikiej przyrody, unikatowej kultury i kuchni. Zwiedzając Skandynawię można, a nawet trzeba, korzystać z utartych turystycznych szlaków, ale czasami warto za przewodnika wybrać wszędobylskie renifery i udać się z nimi w wędrówkę po pustkowiach Laponii. Skandynawia – co warto zobaczyć w tej srogiej i magicznej północnej krainie?

Skandynawia – co warto zobaczyć w Szwecji?

Zapierająca dech w piersiach przyroda i unikatowa kultura to nie jedyne atrakcje turystyczne, dla których warto odwiedzić Szwecję. Każdy miłośnik Wikingów musi zawitać do tego kraju choć raz. 

Królewski Sztokholm

Bez wątpienia Sztokholm należy do najpiękniejszych i największych miast Skandynawii. Niezapomnianym doświadczeniem jest wędrówka uliczkami Starego Miasta, pełnymi barwnych kamienic i zacisznych kawiarenek. Sztokholm jest siedzibą szwedzkiej rodziny królewskiej. Zgodnie z wielowiekową tradycją, w tamtejszej katedrze odbywają się wszystkie śluby i koronację członków rodziny królewskiej. 

Nieopodal, na wyspie Djurgarden, znajduje się Skansen i Muzeum Statku Basa, które koniecznie trzeba zobaczyć. 

Göteborg

To stolica muzyki. Jest to centrum kulturalne przyciągające wybitnych artystów. Göteborg jest siedzibą Szwedzkiej Orkiestry Narodowej. Fani opery nie mogą nie zajrzeć do Opery w Göteborgu.

Skandynawia – co warto zobaczyć w Norwegii

Skandynawski klimat i kultura osiągają swoją pełnię w Norwegii. Malownicze przepełnione folklorem i dawnymi wierzeniami –  oto najpiękniejsze miejsca w Norwegii.

Droga Trolli

Spektakularna Droga Trolli to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii. Trasa, zawdzięczająca swoją nazwę stworzeniom należącym do norweskiego folkloru, wiedzie stromymi zboczami doliny Isterdalen. Można z niej podziwiać przepiękną panoramę. Trasa dostępna jest od połowy maja do końca września. 

Trondheim 

Trondheim to urokliwe miasteczko, którego założycielem był jeden z królów Wikingów, Olaf Tryggvasonova. Trondheim ma szczególne znaczenie dla Norwegów, uznawane jest za duchowe centrum kraju. Tutejsza katedra jest miejscem spoczynku członków norweskiej rodziny królewskiej. 

Kraina Loftów

Kraina Loftów to urokliwe, niewielkie, górzyste wysepki znajdujące się na Morzu Norweskim. Przyciągają turystów niezmąconym spokojem i dziewiczą przyrodą. Latem na wysepkach panuje dzień polarny, a zimą można tu obserwować zdumiewające zjawisko zorzy polarnej.

Fiord Geiranger

Fiord Geiranger to najbardziej majestatyczny spośród norweskich fiordów, odwiedzany przez rzesze turystów z całego świata. Ta przepięknie uformowana zatoka przyciąga zwiedzających niesamowitym położeniem, ogromnymi wodospadami, stromymi zboczami i wyjątkowym klimatem. Niezakłócona kontemplacja spokojnego piękna fiordu możliwa jest jedynie w godzinach popołudniowych, kiedy to większość turystów odpłynie już na pokładzie promów.

Przylądek Północny Nordkapp

Przylądek Północny Nordkapp to najbardziej wysunięty na północ fragment Europy. Przylądek jest stromym klifem wyspy Magerøya. Najlepszą porą na odwiedziny w tym zakątku jest okres dni polarnych, kiedy to słońce nigdy nie chowa się za horyzontem. W tym miejscu białe noce stają się wyjątkowym doświadczeniem.

Skandynawia – co warto zobaczyć w Danii

Dania to położony na półwyspie Jutlandzkim najmniejszy kraj skandynawski, otoczony przez archipelagi niewielkich wysepek. 

Kopenhaga 

Kopenhaga to niewielki obszar i większość najważniejszych zabytków jest w zasięgu krótkiego spaceru. Warto obejrzeć zamki i pałace związane z historią duńskiej rodziny królewskiej. Na szczególną uwagę zasługuje Rosenborg, zamek – muzeum i Kastellet, gwiaździsta cytadela z historycznym młynem. Bardzo ciekawym miejscem są także Królewskie Ogrody, czyli zabytkowy ogród botaniczny i zabytkowy ogród zoologiczny.

Białe klify w Danii

Aby dotrzeć do białych kredowych klifów, znajdujących się w regionie Zelandii, należy udać się w kilkugodzinną podróż na południe od Kopenhagi. Ten fenomen przyrodniczy znajduje się na wyspie Mon. Wysokość klifów to nawet 120 metrów, a ich wiek szacuje się na 10 tysięcy lat. 

Narodowe Muzeum w Kopenhadze

National Museum od Denmark to największe i najistotniejsze muzeum gromadzące artefakty związane z historią i kulturą Dani. Znajduje się tutaj m.in.: słynny wózek z Trundholm, oryginalny stragan z narkotykami z Christianii i wiktoriański budynek mieszkalny z 1890 roku. 

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: