Zaznacz stronę

Andaluzja – najpiękniejszy region turystyczny na południu Hiszpanii. 

andaluzja co zobaczyć

Biura podróży prześcigają się ofertach wyjazdów do miejsc z których słynie Hiszpania. Każdy region tego kraju ma coś do zaoferowania, ale atrakcje, które oferuje Andaluzja po prostu warto zobaczyć. Zapoznaj się z listą miejsc i atrakcji, które koniecznie trzeba odwiedzić w Andaluzji. 

W południowej części Hiszpanii znaleźć można wszystko, co charakterystyczne jest dla tego kraju. Andaluzja może poszczycić się ciekawymi zabytkami, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, pięknym wybrzeżem, urokliwymi miasteczkami i sielskimi wioskami, do których warto zaglądnąć, piaszczystymi plażami, czy wysokimi górami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ale słynie również z niezwykłych miast, których architektura zachwyca od stuleci. Zacznijmy więc od nich nasz opis. 

Andaluzja – co zobaczyć w miastach.  

Sewilla – stolica Andaluzji – miasto zabytków, muzeów i obchodów Wielkiego Tygodnia.

Największą uwagę turystów w tym mieście przyciąga kompleks Alcazar łączący w sobie elementy architektury chrześcijaństwa i islamu. Nie sposób również nie odwiedzić znajdującej się tutaj katedry i Domu Piłata. Warto odwiedzić także Złotą Wieżę, Arenę Walk Byków czy Plac Hiszpański. Wyjątkowe miejsce to Barrio de Santa Cruz – stara dzielnica żydowska, położona w obrębie starego miasta, miejsce pełne historii. Atrakcje turystyczne Sewilli są pierwszą odpowiedzią na pytanie: „Andaluzja – co zobaczyć”. 

Granada – miejsce „ósmego cudu świata”.

Tak nazywalny jest kompleks Alhambra – pałac dynastii Nasrydów. Położona na wzniesieniu oferuje kilka punktów widokowych, z których warto skorzystać. Zobaczona stąd Alhambra z pewnością na zawsze zostanie w Waszej pamięci. Zwiedzając to miasto nie powinno zapomnieć się o innym miejscu wartym odwiedzenia – Dzielnicy Lwów, wraz z fontanną podtrzymywaną przez 12 lwich rzeźb. Położona na wybrzeżu Costa Tropical, którego długie, czyste plaże i zawsze ciepła woda przyciągają turystów przez cały rok. 

Malaga – stolica prowincji Malaga – stare miasto i pamiątka po dominacji muzułmańskiej w Hiszpanii. 

Wznoszące się nad miastem pałac Alcazaba i zamek Gibralfaro to największe atrakcje warte zwiedzenia na całym Costa Tropical, na którym leży Malaga. Idąc do murów obronnych zobaczyć można Plaza de toros de La Malagueta – kolejną arenę walki byków, z której Malaga słynie w całej Hiszpanii. W Maladze można również plażować – Playa la Malagueta to plaża miejska która pozwala na odpoczynek w cieniu palm. 

Kadyks – jedno z najstarszych miast w tej części Europy.

To leżące na półwyspie miasto oferuje turystom 4 kilometrową plażę. Plan jego zwiedzania obejmować powinien również Castillo de Santa Catalina – zamek z XII wieku, który należy do największych atrakcji Andaluzji. Kadyks leży na Costa de la Luz – „Wybrzeżu Światła”. To miejsce jest idealne dla chcących wypocząć w pełni słońca, położyć się na plaży i rozkoszować się Hiszpanią. 

Huelva – miasteczko z pod którego Krzysztof Kolumb ruszył odkrywać Amerykę

Ale miejsce znane jest nie tylko przez ten znamienny port i replikę łodzi Kolumba. Niedaleko znajduje się Park Narodowy Doñana, będący częścią światowego dziedzictwa UNESCO i ostoją rysi iberyjskich, flamingów, jeleni i orłów. Z tego miasteczka również mieszczącego się na Costa de la Luz organizowane są rejsy wycieczkowe w celu obserwacji delfinów i wielorybów. 

Nerja – Costa del Sol i Balkon Europy. 

Miasto to oferuje malowniczą promenadę Balcón de Europa prowadzącą nad sam brzeg morza do wybrzeża Costa del Sol. Znajdują się tutaj też jaskinie La Cueva de Nerja – ciekawe miejsce którego nie można ominąć zwiedzając tę część Andaluzji. 

Tarifa – najbardziej południowe miasto kontynentalnej Hiszpanii. 

Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć wybrzeże Afryki, oddalone o maksymalnie 20 km. Występują tu opuszczone obiekty – a takie miejsce też warto zobaczyć w Andaluzji – zamek Santa Catalina mieszczący się na 24 m skale i obiekt wojskowy – twierdza Isla de las Palomas. 

Jerez de la Frontera – flamenco, sherry i konie

Atrakcje w Andaluzji to również taniec – zarówno flamenco, którego wykonanie oglądać można we wszystkich lokalach w tym mieście, ale mało jest miejsc w Andaluzji, gdzie tańczą… konie. A takie pokazy właśnie tu zobaczycie. I podczas nich popijać możecie sherry – trunek produkowany w tutejszych winnicach. 

Ronda – miasto rozdarte. 

Ronda to miejsce, którego wyjątkowość polega na przebiegającym przez jego środek wąwozie -El Tajo de Ronda. Nie każdy ma odwagę spojrzeć w 160 m przepaść. Znakomicie zachowane stare miasto to ulubione miejsce zakochanych. Znajdujący się w mieście Pałac Mondragón z ogrodem na skalnym tarasie to miejsce, gdzie uwielbiają oni robić sobie zdjęcia. 

Piękno natury Andaluzji

Caminito del Rey – ścieżka króla

Tak nazywa się szlak pieszy wzdłuż wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes. Miejsce niezwykłe. Idący ścieżką turyści zawieszeni są wśród skał – warto przygotować się na widoki zapierające dech w piersiach. 

Góry Sierra Nevada – i Mulhacén – najwyższy szczyt na Póływspie Iberyjskim – 3478 m n.p.m. 

Jeśli na pytanie „Andaluzja – co zobaczyć?” odpowiedzią mają być sporty zimowe, to koniecznie udać się należy tutaj. Bo Andaluzja to region, gdzie ośrodki narciarskie wysunięte są najdalej na południe. Stoki naśnieżane są oczywiście sztucznie, i utrzymane bardzo dobrze, ale spodziewać się należy wysokich cen. 

Cabo de Gata – przyrodnicza perła Andaluzji

Ten park naturalny oferuje ścieżki trekkingowe, które zachwycą zarówno tych, którzy kochają plaże, jak i tych, którzy lubią góry. To jedyny region w kontynentalnej Europie, gdzie panuje gorący, pustynny klimat. Znajdujące się tu pasmo górskie Sierra de Cabo de Gata tworzy łańcuch wysokich klifów spadających do Morza Śródziemnego. Obszar jest również rezerwatem biosfery UNESCO

Mieszanka miasta z naturą 

Na koniec – Setenil de las bodegas – miasto w Andaluzji wykute w skale

Architektura tego miasta budzić może przerażenie, bo białe fasady domów wciśnięte między skały wąwozu i urwiska wiszące nad głową potrafią doprowadzić do klaustrofobii. Ale za to spróbować tu można najlepszego w Hiszpanii chorizo czy jedynego w swoim rodzaju wina „Principe Alfonso”. 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że Andaluzja warta jest odwiedzenia. Jej miasta fascynują architekturą, a jej prowincja zachwyca pięknem natury. Piękne plaże i ciepłe może zachęcają do odpoczynku. Przyjedźcie, przekonajcie się sami. 

Może Ci się też spodobać

Piszemy o zwiedzonych krajach takich jak: